nagrody i wyróżnienia:

nagroda Iron A’ Design Award w kategorii Print and Published Media Design 2022–2023 w międzynarodowym konkursie A’ Design Award and Competition; Como, Włochy, maj 2023

nominacja w konkursie PTWK „Najpiękniejsze Książki Polskie 2021” w kategorii Dział V. sztuka i fotografia (albumy i katalogi), Warszawa 2022
Album „Literkolekcja”
Autorka: dr Aleksandra Toborowicz

Tekst: dr hab. Tomasz Daniec
Projekt graficzny i skład: dr Aleksandra Toborowicz

Wydawca: Wydawnictwo ASP w Krakowie
Copyright: Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie
Rok wydania: 2022

Liczba fotografii w albumie: 383
Liczba stron: 416
Format: 16,5 x 16,5 cm
Oprawa: szwajcarska
Nakład: 350 egzemplarzy
Druk: Drukarnia Petit 
Dystrybucja: Wydawnictwo ASP w Krakowie
wydawnictwo@asp.krakow.pl, wydawnictwo.asp.krakow.pl

ISBN: 978-83-66564-71-8

Zdjęcia albumu: Grzegorz Kwiek
Album „Literkolekcja”

„Literkolekcja” to projekt prezentujący najróżniejsze przejawy ekspresji litery w przestrzeni publicznej: liternictwo, typografię i kaligrafię: od ulicznych szyldów, „sztuki ulicy” i street artu przez projektowanie krojów pisma i typografii we wzornictwie przemysłowym, reklamie i identyfikacji wizualnej, aż do sztuki bazującej na literze (m.in. instalacje liternicze) oraz kaligrafii ujętej w różnych formach wyrazu.
Projekt bazuje na własnej dokumentacji fotograficznej wykonywanej w ciągu ostatniej dekady, głównie za pomocą telefonu komórkowego, w różnych miejscach świata i w różnych okolicznościach przyrody.
Fotografie są celowo surowe w wyrazie, bez sztucznego estetyzowania.
Stale powiększająca się kolekcja dokumentacji fotograficznej obejmuje w tej chwili około 800 zdjęć wykonanych w różnych częściach świata. Przykłady liternictwa pochodzą głównie z Polski i Europy, ale też z krajów arabskich.
Autorka dokumentuje wszelkie przejawy typografii w różnych kulturach świata – od profesjonalnych projektów graficznych do przypadkowych zestawień. Zdjęcia same w sobie jak i odpowiednio zestawione, tworzą pewną historię, narrację.
Innym aspektem projektu jest chęć podzielenia się udokumentowanymi formami znaków-liter w różnych kulturach świata – zainspirowania studentów sztuki i projektowania graficznego oraz projektantów krojów pism, którzy być może pod wpływem zdjęć stworzą nowe kroje pisma.
Serdecznie zapraszam do odwiedzenia instagramowego profilu projektu „Literkolekcja” @literkolekcja
Dziękuję :)

You may also like

Back to Top