Za pięć dwunasta koniec świata.
Kryzys klimatyczno-ekologiczny głosem wielu nauk
redakcja naukowa: Kasia Jasikowska i Michał Pałasz
​​​​​​
opracowanie graficzne okładki i wnętrza publikacji, skład: Aleksandra Toborowicz

wydawca: Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, Biblioteka Jagiellońska
ISBN: 978-83-67127-12-7
rok wydania: 2022

liczba stron: 844
format: 154 × 238 mm
wydanie: elektroniczne

publikacja do pobrania: za512.uj.edu.pl
24 maja 2022 r. w ramach 1 Eco Kongresu w Krakowie miała miejsce premiera książki pod redakcją Kasi Jasikowskiej i Michała Pałasza z Uniwersytetu Jagiellońskiego Za pięć dwunasta koniec świata. Kryzys klimatyczno-ekologiczny głosem wielu nauk. Zawiera ona rozdziały autorstwa m.in. osób tworzących portal Nauka dla PrzyrodyRadę Klimatyczną UJ oraz Anthropocene Working Group.

Jest to pozytywnie zrecenzowana przez prof. Ewę Bińczyk i prof. Ewę Domańską pozycja naukowa stanowiąca aktualne kompendium wiedzy o wyzwaniu klimatyczno-ekologicznym, wciągająca i napisana przyjaznym językiem, obfitująca w praktyczne przykłady możliwego działania. Prezentuje ona panoramiczny obraz dyskusji i praktyk, kompetentnie i z wielowątkowym rozmachem podejmując problem. W zamierzeniu jest to książka popularyzacyjna i motywująca do refleksji oraz podjęcia adekwatnych działań, przeznaczona dla szerokiego, nie tylko akademickiego grona czytelników i czytelniczek.

W trzech częściach – Jak jest?, Dlaczego tak jest?, Co robić? – i na łamach 21 rozdziałów opublikowanych na niemal 850 stronach autorki i autorzy prezentują głos wielu nauk i praktyk w temacie katastrofy klimatyczno-ekologicznej. Książka pozwala zapoznać się m.in. z perspektywami geologii, biologii, nauk o pamięci, socjologii, studiów feministycznych, klimatologii, ekonomii, rolnictwa, edukacji, neuronauki, religioznawstwa, filozofii, prawa, zarządzania, posthumanizmu, psychologii, sztuki czy pedagogiki. Publikacji towarzyszy Słownik klimatyczno-ekologiczny. 400 pojęć z wielu nauk. Praca nad książką trwała ponad dwa lata.
Publikacja nominowana do Nagrody im. Marcina Króla przyznawanej przez Fundację Batorego najlepszym książkom z dziedziny historii idei i badań nad przyszłością, filozofii i myśli społecznej i politycznej, refleksji nad cywilizacją i kulturą, wprowadzających nowe idee, koncepcje czy sposoby myślenia.
strony tytułowe wersji elektronicznej

You may also like

Back to Top